We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Průvodce dorosteneckými akademiemi - díl 2.

V úvodním díle průvodce dorosteneckými akademiemi, který naleznete pod tímto odkazem: (14643), jsme si představili význam dorostenecké akademie, co obnáší, jaké mohou být důvody k jejímu založení a co lze od ní čekat. Také jsme si přiblížili situaci, která vás čeká po založení dorostenecké akademie. Důležitou částí prvního dílu bylo nastínění principu odhalování hráčských dovedností, nechyběly ani rady a tipy, jak na to. Krátce jsme si také řekli, jak si vybrat ligu a co nám může dát odehrání přátelských zápasů. V této druhé části si povíme zbytek informací, které v originálním článku na globální mutaci HT Press zmínil oceánský manažer NatTheRat1 (9039148).

SKAUTI
Nové hráče do DA získáváte prostřednictvím skautů. Ovšem někdy, když jim zavoláte, tak nemusí nikoho nabídnout. To může nastat ze dvou důvodů:
- „balík hráčů“ daného regionu je již vyčerpán
- prostý hod kostkou, tedy štěstí, v tomto případě spíš smůla

Pokud chcete zamezit tomu, že bude balík hráčů daného regionu prázdný, tak je ideální volat skautům pokud možno co nejdříve po ekonomickém updatu, který je v ČR na pořadu v noci z pátku na sobotu. Balíky hráčů se podle Flamerona (zkušený izraelský manažer) doplňují několikrát denně, ale bohužel se zatím neví kdy. Pokud chcete mít tedy jistotu (nebo spíš co největší šanci, že vám skaut někoho nabídne - hrozit pak bude již jen onen hod kostkou), tak je potřeba vyčkat v noci z pátku na sobotu na proběhnutí updatu a hned volat skautům.

A ještě něco. Skauti vám řeknou některé informace týkající jednoho nebo dvou ze třech nejlepších hráčových skillů. Mějte na paměti i to, že běžně neprozrazuje nejvyšší skill!

Pak tu máme ještě možnost odhalení speciality. Skauti ani trenéři někdy prostě nemusí sdělit specialitu hráče, ačkoliv jste na ni narazíli v zápasovém reportu. Věřte reportu, to, že specialita nebyla odhalena, nic neznamená. Tedy pokud se objeví v hláška týkající se speciality hráče, tak ji prostě hráč má. Při přeřazení do „A“ týmu se pak specialita odhalí, i když ji skauti i trenér "zatloukali".

SKAUTOVÁNÍ HRÁČŮ
Prakticky nejdůležitější část dorostenecké akademie. A smiřte se s tím, že často také ošidná. A často vás i zklame.

Doporučil bych tato má pravidla:
1) Vždy, když se objeví 15letý hráč, tak jej vezměte, pokud se tedy nejedná o nějakého neskutečného "tragéda"
2) Neberte šestnáctileté hráče, pokud se nejedná o ucházející univerzály, popřípadě hráče se solid potenciálem nebo dvojnásobné passable hráče v dovednostech, které chcete trénovat
3) Neberte sedmnáctileté hráče, pokud nejsou opravdu nějak výjimeční a zároveň nezapadají do vašeho tréninku
4) Posledního nabízeného hráče v týdnu vezměte vždycky, i kdybyste jej pak měli vyhodit. Nic vás to nestojí, ale čistíte tak balík hráčů o ty neschopné hráče, což je v konečném důsledku výhodné hlavně pro národní komunitu a zemi (už si to nemehlo nemůže vytáhnout nikdo další).

Jak poznat, že je hráč dobrý
Někdy se stane, že vám bude nabídnut hráč s wretched či poor vlastnostmi (neboli v češtině katastrofálními či tristními). Nicméně pozor, nemusí to znamenat, že ten hráč je k ničemu. Klidně se může jednat o brankáře a jeho skill chytání vám byl zatajen.

Ovšem pokud máte u hráče jeho maximum v chytání někde na úrovni poor nebo weak, tak je naopak vcelku jasné, že i v ostatních dovednostech bude na tom dosti bídně a můžete se s ním rozloučit. Původně to měl být asi brankář, ale takhle je to "nic". Další důležitá informace, pokud není zmíněno bránění a chytání a skautem uvedené skilly jsou slabé, je rovněž pravděpodobné, že jde o velmi slabého hráče.

"Univerzál"
Vcelku by se dalo říci, že se jedná o nějaké komplexní ohodnocení hráče, které vychází z výše tří nejlepších vlastností hráče. O univerzálnosti hráče vás při jeho nabídce může informovat skaut, ten navíc dodá výši univerzálnosti. Co z toho údaje vyčíst?

Nedostačující univerzál: nic zázračného od takového hráče nečekejte, pokud se tedy nejedná o brankáře, v takovém případě by i mohl mít pro tým prospěch.
Neadekvátní univerzál: tady už se dá za jistých okolností hovořit o dobrém hráči.
Ucházející univerzál: u takového hráče je již dostatečně velká pravděpodobnost, že by z něj mohl vyrůst skvělý talent.

Vznikají i domněnky, na základě čeho se určuje výše univerzálnosti. Existuje teorie o součtu výše třech nejlepších dovedností. Podle tohoto součtu se pak určí hladina univerzálnosti. Na zřetel se ve výpočtu berou i „subskilly“ a mělo by pak platit:
Neadekvátní univerzál: 15-18 bodů
Ucházející univerzál: 18-21 bodů
Solidní univerzál: 21-24 bodů

Pokud tedy počítáme dovednosti i na úrovni subskillu, tak v případě, že máme skilly ve výši nedostačující (4,7), nedostačující (4,9) a neadekvátní (5,5), tak bychom měli mít neadekvátního univerzála (součet je 15,1).

Jenže tato teorie není zcela správná, našli se i manažeři, kteří měli hráče s patřičným označením univerzálnosti, avšak mimo uvedené rozsahy. Tudíž je potřeba brát tuto teorii s rezervou.

TRÉNINK
V dorostenecké akademii se netrénuje ve stejné chvíli jako u „A“ týmu, nýbrž trénink probíhá v době výpočtu zápasu, tedy po uzavření možnosti nastavovat pokyny až do okamžiku zahájení zápasu. Efekt tréninku se projevuje již pět minut po utkání, zprávy od trenéra přicházejí 24 hodin po skončení zápasu.

V praxi to tedy znamená, že jakmile zápas skončí, vy můžete klidně ihned přeřadit hráče do „A“ týmu, aniž by přišel o trénink z DA za právě odehraný zápas. Není tedy potřeba čekat na zprávu od trenéra. To se může hodit ve chvíli, kdy ve středu dopoledne odehraje váš hráč v DA zápas, poté jej přesunete do "A" týmu a hned v ten den nasadíte od přátelského/pohárového zápasu v "A" týmu. Ve čtvrtek pak již dostane mladík řádný trénink v "A" týmu.

Význam hlavního a vedlejšího tréninku
Nastavení dvou různých tréninků do slotů pro „Hlavní trénink“ a „Vedlejší trénink“ má větší efekt než když nastavíte stejnou trénovanou vlastnost do obou tréninků. K ideálnímu příkladu nám poslouží trénování "Bránění" a "Obranné souhry", kdy vlastně v obou případech trénujeme skill "Bránění", akorát v jiném rozsahu a u jiného vzorku hráčů.

Pokud tedy nastavíte jako hlavní/vedlejší trénink kombinaci „Bránění“/“Obranná souhra“, tak je efekt vyšší než při nastavení „Bránění“/“Bránění“.

Tento postup se dá uplatnit u u dalších dvou trénovaných postech:
Zakončování (Útočníci) - nastavení Zakončování/Střelba
Křídlo (Krajní záložníci) - nastavení Křídlo/Křídelní útoky

Pouze brankáři a střední záložníci mají možnost využití pouze jediného typu tréninku - tj. pro brankáře chytání a pro záložníky tvorba hry. Jiný typ tréninku, který by ovlivňoval hlavní skilly u těchto postů, není. Pak se tedy vyplatí trénovat sekundární vlastnost, u brankářů pak je možné využití individuálního tréninku, ale o tom více za chvíli.

Poznámka: Kombinace Krátké přihrávky/Dlouhé přihrávky je efektivnější než naopak.

INDIVIDUÁLNÍ TRÉNINK
Individuální trénink není tak efektivní jako specializovaný. Doporučuji jej používat jen ve velmi výjimečných případech.

Hráč se při využití tohoto tréninku mírně zlepšuje v některé dovednosti, která je potřebná pro pozici, na které hrál v zápase. Pravděpodobnost, že půjde o hlavní skill, je pak přibližně 50%. Takže například pro hráče hraného na pozici středního záložníka může jít o následující poměr pravděpodobnosti výběru typu tréninku:
Tvorba hry – 50 %
Přihrávky – 20 %
Obrana – 20 %
Standardní situace – 10 %

Je potřeba dodat, že individuální trénink uplatňují všichni hráči, kteří nastoupí do zápasu, nicméně jedná se o nejpomalejší trénink v dorostenecké akademii. Najdou se však případy, kdy má význam.

Kdy je individuální trénink užitečný
Vyplatí se jako vedlejší trénink, zvláště pokud dorosteneckou akademií máte nově a začínáte s „hráči ze sousedství“. To protože všichni hráči obdrží trochu tréninku v relevantních skillech a všichni jsou tak způsobilí pro odhalení maximálního potenciálu. V případě, kdy nemáte vůbec ponětí o hráčských potenciálech a skillech vám tato možnost sbírání důležitých informací přijde vhod.

Užitek z individuálního tréninku poznáte i ve chvíli, kdy trénujete brankáře. Pokud byste chtěli u brankáře trénovat kromě chytání i bránění, tak v úvahu připadá ze specializovaných tréninků jediný - obranná souhra. Při něm trénují bránění i brankáři, jenže... Pokud byste nastavili při tréninku brankáře jako vedlejší trénink Individuální trénink, tak máte jistotu, že buď brankář dostane další trénink v chytání, bránění či ve standardkách. A vězte, že pokud padne zvolený trénink na bránění, tak bude mít z něho brankář větší prospěch než při nastavení obranné souhry. Krom toho potrénují, i když jen málo, i ostatní hráči.

HLÁŠENÍ Z TRÉNINKU
Během zpráv z tréninku můžete obdržet několik rozličných informací, například o tom, který hráč z vašeho kádru se může ještě nejvíce zlepšit, o vylepšení dovednosti, o jejich potenciálu atd. Tyto zprávy jsou vám vždycky ku prospěchu.

Nemá smysl se tu o jednotlivých variantách a příkladech hlášek rozepisovat, raději vás odkáži na českou HT wikipedii, kde je seznam hlášek i jejich význam. Odkaz naleznete pod článkem.

Uvědomte si, že ve chvíli, kdy je skill vytrénován na maximum, tak zežloutne. Někdy se tak stane a vy o tom nemusíte dostat od trenéra hlášku. Sice se tvrdí, že každé dosažení maxima (stropu, tj. zažlucení skillu) je ohlášeno, ale otázkou zůstává, jak je to v případě, kdy tři hráči dosáhnou maxima.

A ještě jedna rada. Jestliže některý váš hráč dosáhne ucházejícího (tj. passable) skillu, trénujte ho až na maximum.

ODKAZY
Hlášky z tréninku: (http://wiki.hattrick.org/wiki/Cs/Z%C3%A1pisky_z_tr%C3%A9ninku)
Vlákno s reklamami na DA ligy (global konference): (15385660.1)
Vlákno s reklamami na DA ligy (Česká republika): (13335530.1)
Vlákno s reklamami na DA ligy (Slovensko): (15367422.1)

Poděkování
quelharovi za připomínkování i pomoc s upřesněním překladu

2012-01-16 19:28:58, 3427 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=14644]

 
Server 071