We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Průvodce dorosteneckými akademiemi - díl 1.

Na globální mutaci Hattrick Press se dá čas od času najít zdařilý článek, který může mít pro manažery obrovský přínos. Jeden takový vyšel v lednu 2012 zásluhou zkušeného manažera z Oceánie NatTheRata1 (9039148). Našel jsem odvahu pro český HT press nabídnout jeho překlad, rozhodně ne doslovný, nicméně v takovém rozsahu, že obsahuje všechny podstatné informace, které ve svém průvodci dorosteneckou akademií (dále „DA“) uvedl autor. Originál si můžete přečíst zde: (14564). V případě nesrovnalostí, případných chyb v překladu či ohledně doplnění textu se mě neostýchejte kontaktovat. Celý text jsem nakonec byl nucen rozdělit do dvou dílů.

Slova autora NatTheRata: "Dostal jsem myšlenku napsat delší a spíše obecný článek a vložit jej sem, pro všechny. Tento článek není dokonalý, navíc je můj první, takže vůbec nemám tušení, jestli jej budu moci později upravit. Doufám, že přehled všeho podstatného, co lze dělat okolo dorostenecké akademie, a v podstatě popis toho, jak sama funguje, vám přijde vhod. Pokud budete mít nějaké připomínky a opravy k článku, neváhejte mě kontaktovat."

PŘEDMLUVA
Vezměte prosím v úvahu, že tento článek nastiňuje situaci v dorosteneckých akademiích k prosinci roku 2011. Jestliže jej budete číst za pár sezón, berte tuto skutečnost v potaz.

V průvodci nehledejte procenta ani odkazy na kdejaké důkazy. Některé uvedené informace a prohlášení vycházejí spíše z čisté logiky nebo prostého rozumu, než aby se daly označit za ověřené. Berte následující text jako základní vodítko pro nováčky v oblasti dorostenecké akademie.

PROČ BYCH SI NEMĚL OTEVÍRAT DA?
- pokud nemám dostatek času zjišťovat, jak to vlastně funguje, pátrat po tom, jak nejlépe trénovat své hráče v DA. S určitostí budete potřebovat přibližně hodinku týdně věnovat správě DA, jednou za tři týdny, kdy máte možnost hrát i přátelská utkání, pak další půl hodinu navíc.
- pokud v dvoutýdenním cyklu nevykazujete zisky. To znamená, pokud v čtrnáctidenním cyklu ligových zápasů seniorského „A“ týmu (za předpokladu jednoho utkání doma a jednoho venku) vykazujete ztrátu, pak na DA zatím zapomeňte.

Jaké jsou důvody k založení DA?
Zisk – k jeho dosažení budete potřebovat trochu štěstí. Rozhodně nečekejte zisky hned v první sezóně od založení DA. V akademii musíte mít hráče aspoň 112 dní (jednu sezónu) a zároveň mu musí být alespoň 17 let, abyste jej přeřadil do seniorského týmu (a tedy ho mohli i prodat). První sezónu tedy nekápne z činnosti DA ani koruna. Pokud vám bude přát štěstí, tak od té druhé již ano.

Hráči na trénink – samozřejmě, že každý z nás by chtěl mít v tréninku seniorského týmu své odchovance. Ale rozhodně byste neměli využívat DA jen k tomu, abyste si chystali hráče pro vlastní potřebu. Ti samozřejmě čas od času přijdou, ale velmi důležité jsou i příjmy z prodeje mladíků přeřazených z DA.

Zábava – DA je další způsob, jak se bavit Hattrickem – nabízí zápasy v ligových soutěžích, trénování hráčů, přátelská utkání… A vás to nestojí o nic víc než jsou náklady na starý systém mládeže, juniorku.

ZAČÍNÁME: DĚTI ZE SOUSEDSTVÍ
Jakmile si založíte DA, máte na soupisce 16 hráčů. Informací o nich moc není, vlastně nemusíte o nich vědět absolutně nic. Jak tedy zjistit, jak na tom jsou? Samozřejmě můžete odhadovat z hvězdičkového ohodnocení po odehraném zápase. Druhý den po utkání pak také obdržíte zprávu od trenéra, který vám pomůže odhalit vlastnosti některých z nich.

Oněch 16 hráčů, které obdržíte při založení DA, jsou jakýmisi "dětmi ze sousedství". Nečekejte od nich žádné zázraky. Jeden, možná dva z nich mohou nakonec být z hlediska prodeje nějak užiteční, ale nejspíš ani to ne. Nicméně se nebojte je trénovat a zjišťovat o nich informace. Je to výborná možnost učit se systému DA, testovat proces tréninku a odhalovat dovednosti. Ale o tom ještě řeč bude.

Poznámka: Pokud chcete skrze skauta získat nového hráče do DA, je nutné pro něj mít místo. Pokud tedy máte na soupisce 16 hráčů, nepůjde vám hráče „naverbovat“. V tomto případě je potřeba některého ze šestnácti hráčů propustit. Obecně platí, že byste měli prioritně propouštět nejstarší hráče, popřípadě méně kvalitní.

HVĚZDIČKY
Lze tvrdit, že podle počtu hvězd v pozápasovém hodnocení je možné odhadnout přibližné schopnosti hráčů. Nezapomínejte však, že výši hvězd mohou ovlivňovat i sekundární vlastnosti. Pět hvězd u obránců a brankářů odpovídá přibližně neadekvátnímu skilu, samozřejmě pokud nemají vysoké sekundární vlastnosti. Záložníci stejné úrovně (tedy při neadekvátní tvorbě hry a mizivých sekundárkách) mají ocenění hvězdami mírně vyšší, přibližně 5,5-6 hvězd.

Neadekvátní útočníci jsou na tom ještě lépe. Získávají 7 až 7,5 hvězdy, opět tedy v případě, že mají pouze hlavní skill a ostatní dovednosti jsou na zanedbatelné výši.

Problém nastává u křídel. Krajní záložníci mohou dostat pět hvězd, pokud mají inadequate skill křídla, ale také stejný počet hvězd ve chvíli, kdy mají inadequate tvorbu hry i bránění. Takže u krajních záložníků je opravdu problém z hvězd vyčíst, jak na tom daný hráč je.

ODHALENÍ DOVEDNOSTÍ
V dorostenecké akademii lze postupně u jednotlivých hráčů odhalovat hráčské dovednosti.

Aktuální výše skillu
Pokud chceme u hráče odhalit, jak na tom v některé vlastnosti aktuálně je, tak musíme mít danou vlastnost nastavenu jako „Hlavní trénink“. Pokud například chceme u hráče odhalit jeho Tvorbu hry, tak budeme muset dodržet následující podmínky:
- mít tvorbu hry nastavenu jako hlavní trénink
- kromě našeho neznámého hráče musí hrát na trénované pozici v daném zápase již pouze hráči, o nichž výši daného skillu víme (tedy v našem případě hráči, kteří již mají aktuální výši tvorby hry odhalenu), viz níže příklad A1
- pokud předchozí bod nejde dodržet, je možné omezit počet hráčů na trénované pozici tak, aby tam hrál pouze náš neznámý hráč. V našem případě tedy omezit počet křídel i hráčů na pozici středního záložníka, viz níže příklad A2
- hráč musí v zápase odehrát minimálně 45 minut na trénované pozici

Na základě výše uvedených pravidel tak můžeme hrát buď:


Příklad A1
GK
WB CD WB
Odhalený Odhalený Neznámý Odhalený Odhalený
FWD FWD



a nebo (třetí odrážka výše uvedených podmínek v praxi):


Příklad A2
GK
WB CD CD CD WB
- Neznámý
FWD FWD FWD



U druhého případu si všimněte, abychom měli jistotu, že nám bude odhalena tvorba hry, tak do utkání nasadíme pouze deset hráčů, jednu pozici při setupu 5-2-3 necháme neobsazenu. Při těchto pokusech ale dávejte pozor na to, abyste vstoupili do zápasu aspoň s devíti hráči na soupisce! Jinak přijdete o trénink. Proto setup 5-2-3 a jen jeden vynechaný hráč a ne 3-5-2 a čtyři hráči nenasazeni.

Potenciál hráče
Také si můžeme zajistit to, že nám trenér ve své zprávě odhalí potenciál hráče v určitém skillu (tj. strop, kam se může hráč během tréninku v DA v daném skillu vyšplhat). V tomto případě nám poslouží „Vedlejší trénink“. I v tomto případě si vše ukažme na praktickém příkladu, nicméně je to velmi obdobné odhalování aktuální výše skillu:

Máme hráče, u kterého by se nám hodilo zjistit potenciál v „Zakončování“. Jak na to?
- je potřeba mít nastaveno „Zakončování“ jako „Vedlejší trénink“. (Pozor: pokud budeme mít stejnou vlastnost, tedy v tomto případě „Zakončování“, nastavenou i jako hlavní trénink, tak se jeho potenciál nedozvíme!)
- hráče do utkání postavíme na pozici pro „Vedlejší trénink“ (v tomto případě do útoku) tak, že spolu s ním jsou na trénované pozici již jen hráči, o kterých jejich strop známe (viz níže příklad B1).
- pokud nejde dodržet bod předchozí, tak budeme muset (abychom měli jistotu, že nám trenér odhalí potenciál právě našeho hráče) jej postavit na trénovanou pozici samotného, v tomto případě omezit počet útočníků pouze na jednoho. Hrát se dá tedy jedno ze dvou rozestavění s jedním útočníkem (např. 451)., viz níže příklad B2
- hráč musí na trénované pozici odehrát aspoň 45 minut

Po dodržení těchto podmínek nám bude oznámen potenciál námi požadovaného hráče. V praxi to může vypadat takto:


Příklad B1:
GK
CD CD
W IM IM IM W
Odhalený Odhalený Neznámý



a také


Příklad B2:
GK
WB CD CD CD WB
W IM IM IM
Neznámý



Opět k druhému případu malý dodatek, pamatujte, že do zápasu musíte nasadit aspoň devět hráčů. To v případě, že byste zisk důležité informace o stropu hráče chtěli zjistit i za cenu toho, že některé pozice do zápasu neobsadíte všechny, viz příklad B3 uvedený níže, kde bychom chtěli zjistit potenciál u obránce:


Příklad B3:
GK
- Neznámý
W IM IM IM W
FWD FWD FWD



Náhodné odhalení
Společně s výše uvedenými dvěma případy vám trenér dokáže odhalit u hráče jeho potenciál (strop) v náhodně zvolené netrénované pozici. Může to být jakýkoliv hráč, který je na hřišti v době konce utkání. Nicméně někdy se také může stát, že vám trenér toto náhodné odhalení nepřinese. To v případě, že potenciál zvoleného skillu již mají všichni hráči odhalený.

VÝBĚR LIGY
Poté, co jste obdržel DA, si můžete vybrat ligu. Pokud byste v ní narazili na zahraniční soupeře, nebojte se, u DA se poplatky za cestu do zahraničí neplatí. Při výběru ligy bych velmi doporučoval přihlásit se do čtyřčlenné soutěže! Po skončení šesti zápasů totiž bude konec soutěže, vy ji můžete opustit a okamžitě vstoupit do jiné. Tímto postupem můžete v rámci sezóny získat i jeden až dva zápasy navíc, což se opravdu vyplatí.

Reklamy na dorostenecké ligy existují ve vláknech na Globální konferenci, mnohde i na národní. Využijte tuto možnost k rychlému získání nové ligy...

PŘÁTELSKÁ UTKÁNÍ
Nezapomínejte na ně a používejte je! Přátelské utkání máte možnost hrát jednou za tři týdny, ale i to se vyplatí. Přáteláky poskytují mezi 50 – 75 % tréninku v porovnání s ligovým zápasem. I proto je můžete použít i na ozkoušení tréninku něčeho jiného (už jen kvůli odhalení potenciálů a aktuálních skillů).

Tady končím první část textu. V té druhé naleznete pod tímto odkazem (14644) tyto kapitoly:
- Skauti
- Skautování hráčů
- Trénink
- Individuální trénink
- Hlášení z tréninku
- Odkazy

2012-01-16 19:28:36, 3359 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=14643]

 
Server 071